• Przepłynął 200 tysięcy mil morskich, wyszkolił niezliczoną liczbę żeglarzy i odwiedził setki portów. Dar Szczecina, flagowa jednostka naszego miasta skończyła 50 lat. Jak to na urodzinach, był tort, życzenia i prezenty. W czasie Dni Morza_Sail Szczecin jubilata można było podziwiać na Nabrzeżu Starówka. 

   

   

  Dar  Dar Szczecin to jacht z duszą. Kto raz stanął na jego pokładzie, zakochiwał się w tej pięknej jednostce na zawsze. Może to jego elegancka linia, może historia, może szczęście do kapitanów. Powodów jest mnóstwo, ale jedno jest pewne, obok Daru nikt nie przechodzi obojętnie. Z tego właśnie względu na oficjalnych obchodach 50-lecia jachtu pojawiło się wielu gości. Wydarzenie obyło się 14 czerwca w Centrum Żeglarskim.

  Cieszę się, że możemy Was wszystkich tu gościć. Kapitanów, żeglarzy, przyjaciół Daru Szczecina. Niestety nie ma z nami szczególnie ważnej osoby dla naszego jubilata. Ona zawsze żegnała swój jacht i zawsze oczekiwała jego szczęśliwego powrotu. Matki Chrzestnej, Danusi Kopacewicz nie ma wśród nas ciałem, ale z pewnością patrzy na nas z góry i jest tu jej duch

  – mówił podczas uroczystości Jerzy Raducha, Wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego.

   

  2

   

  Matka chrzestna w kronice jachtu napisała: „Darowi Szczecina życzę dobrych wiatrów, sympatycznych załóg, znakomitych nawigatorów oraz dalekich i ciekawych rejsów”. To życzenie zdecydowanie się spełniło. Załogi pierwszych rejsów sezonu zawsze dostawały od niej ciasto drożdżowe własnej roboty. Zapach tych wypieków unosił się w powietrzu także podczas oficjalnych urodzin Daru Szczecina, które odbyły się w Centrum Żeglarskim.

  50 lat to kawał czasu i ogromna historia nie tylko tej jednostki, ale także żeglarstwa w Szczecinie i wszystkich ludzi, którzy żeglowali na pokładzie Daru Szczecina. Dziękuję wszystkim kapitanom i załogom, osobom, które mają sentyment do naszego pięknego jachtu, który jest duma Szczecina

  – mówił Piotr Krzystek, prezydent Miasta Szczecin.

  1

   

  Dar Szczecina został zwodowany dokładnie 14 czerwca 1969 roku. Jacht do dzisiaj reprezentuje nasze miasto na wodach mórz i oceanów na całym świecie. Ma na swoim koncie wiele żeglarskich dokonań, jest zwycięzcą prestiżowych, międzynarodowych regat.

   

  3

   

  Na uroczystości urodzinowej zaprezentowany został specjalny film o jubilacie. Były rozmowy z kaptanami, wspomnienia i urodzinowy tortu. Jednym z elementów obchodów jubileuszu było otwarcie wystawy „s/y Dar Szczecina. 50 lat na morzach i oceanach – 1969-2019”, którą można było podziwiać na Wyspie Grodzkiej. Po zakończeniu obchodów 50-lecia Dar Szczecina razem z inni miejskimi jednostkami przypłynął do centrum Szczecina i zacumował przy Nabrzeżu Starówka.

   

  4

   

   Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 Tytuł projektu: Budowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej Nr umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.06.01.01-32-013/09-00 z dnia 29.01.2010 roku

 
INFORMACJE O PLIKACH COOKIE

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.