Ułatwienia dostępu

Kajakami po Drawie

W dniach 25-28 czerwca odbył się kolejny obóz kajakowy młodzieży z sekcji kajakarstwa turystycznego. Tym razem za cel młodzi obrali rzekę Drawę. Wystartowali przed Złociencem, a kajaki zwodowali nad jeziorem Krosino. Poniżej relacja komandora spływu, instruktora sekcji - Piotra Owczarskiego.

 

pocżatek spływu wieś GłęboczekM

 

Początek, to wspólne śniadanie i kąpiel w jeziorze. Potem kurs na wieś Budowo i widoczną w oddali jednostkę wojskową. Droga przez jezioro była łatwa, prawie nie było fali, doskwierała tylko wysoka temperatura. Pod koniec jeziora udało się odnaleźć wypływ rzeki i dalej już Drawą młodzi kajakarze powiosłowali do pięknego Złocieńca.


Pierwszą noc spędzili w Stanicy wodnej. Rano, po zwiedzeniu miasteczka, ruszyli dalej. Tuż za Złocieńcem rozpoczęła się trzcinowa Amazonia. Rzeka wiła się wąskim korytem, tworzącym niekończące się meandry. Drawa prąc naprzód w dogodnych miejscach rozlewała się tworząc mokradła. Trzymetrowe trzciny pochylały się nisko utrudniając kajakom przepłynięcie. Słońce paliło, a woda parowała tworząc swoisty, amazoński klimat. Upał utrudniał wiosłowanie. Szukali wytchnienia, ale niestety ciężko było gdzieś się zatrzymać i odpocząć. Płynęli dalej, mijając wsie Rzęśnica i Darskowo. Niedaleko ujścia rzeczki Kokna znaleźli dogodny nocleg.

 

IMG 1319M

 


Trzeciego dnia płynęli wijącą się doliną otoczoną z jednej i drugiej strony lasem. Niedaleko za wsią Dalewo zobaczyli gotycką wieżę kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego, ona była dla nich drogowskazem. Drawsko Pomorskie przywitało napisami rozwieszonymi na mostach i zachęcającymi kajakarzy do postoju. I oni z tego skorzystali nocując na Miejskiej przystani kajakowej. Tam pogoda zmieniła się, przyszły deszcze i ochłodzenie, temperatura spadła o kilkanaście stopni.

 

Czwartego dnia rozpoczęli najdłuższy i najtrudniejszy etap swojej kajakowej wędrówki. Celem była wieś letniskowa Gudowo położona nad jeziorem Lubie. Zaczęli spływ rankiem, deszcz kapał z nieba, a oni wiosłowaliśmy ubrani w wodoodporne kurtki i spodnie. Razem z nimi płynęły całymi grupami kaczki, przyglądając się im, jak by chciały zapytać, co oni tu robią.

 

Rzeka na tym odcinku jest bardzo malownicza, a zarazem trudna. W wodzie leżały powalone drzewa. Miejscami tworząc spiętrzone zwaliska, z poplątanymi konarami i gałęziami. Nie mieli wyjścia, szukali przejść między nimi, przeważnie pod, a czasami nad przeszkodą. Tak płynęli przez prawie sześć godzin, aż w końcu dotarli do jeziora Lubie. Stamtąd już blisko było do Gudowa. Tego dnia przepłynęli 17 kilometrów, przedzierając się przez mokradła i drewniane zawalidrogi.

 

IMG 1345M

 

Spływ zakończył się na jednej z plaż w tej miejscowości. Tam też dobiegła końca ich kajakowa przygoda. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Centrum Żeglarskiego w Szczecinie, z zamiarem kontynuacji wędrówki w przyszłym roku.

 

Piotr Owczarski
komandor spływu

30.06.2022 r.

Baner Fundusze Europejskie
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Tytuł projektu: „Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych w Szczecinie – etap III”. Nr umowy o dofinansowanie RPZP.02.10.00-32-B025/17-00 z dnia 14.09.2018 roku.

NASI PARTNERZY

NASZE REALIZACJE

Logo Centrum Żeglarskie

Znajdziesz nas na:

Nawigacja

Zobacz także

Centrum Żeglarskie

ul. Przestrzenna 19

70-800 Szczecin

tel.: +48 91 460 08 44

Schronisko

tel.: +48 91 461 53 91

Bosman

tel.: +48 725 495 280

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

E-rekrutacja
Wolontariusze
Rekrutacja
Reprezentacja