Ułatwienia dostępu

W tym roku festiwal filmów żeglarskich JachtFilm odbył się w Szczecinie już po raz 8. Dwa dni festiwalu, pięć bloków filmowych, jedenaście tytułów, w tym dwa filmy dla dzieci i morze dobrej zabawy. Tak w skrócie wyglądało tegoroczne wydarzenie. Organizatorzy to: Centrum Żeglarskie, JachtFilm.

 

 

Bezwzględny 1

 

 

8. edycja festiwalu JachtFilm odbyła się w dniach: 9-10 lutego 2019 r. w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin. W repertuarze nie zabrakło unikatowych filmów oraz klasyki kina żeglarskiego. Były także konkursy z nagrodami oraz ciekawe dyskusje. 

 

 

SOBOTA
Blok I (dla dzieci), godz.: 10.00-11.00
* Optimista. To emocjonująca, subtelna opowieść o przeżyciach 8-letniego bohatera podczas kursu żeglarskiego dla najmłodszych. 8-letni Mateusz rozpoczyna naukę w szkółce żeglarskiej dla najmłodszych. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim ? z własnym strachem.Blok II, godz.: 12.00-15.30
* Robert Manry na morzu. Film opowiada prawdziwą historię człowieka, który od dzieciństwa marzył o żeglowaniu i swe marzenie spełnił wiele lat później. Jest to także historia rejsu najmniejszą żaglówką jaka kiedykolwiek przepłynęła Atlantyk. 


* Jerzy i Jerzy na jeziorach. Ma to, co najlepsze przykłady slow cinema. Jego nicniedzianiesię śledzi się w wielkim napięciu, ze strachem przed zmąceniem tego błogiego letargu nieoczekiwanym zwrotem akcji czy kompletnie niepotrzebnym emocjonalnym fajerwerkiem.


* Cape Horn. To pełen emocji film o młodzieńczej przygodzie, oczekiwaniu, nadziejach, chwilach uniesień i znacznie dłuższych chwilach zwątpienia. Jest to też opowieść o historii południowych krańców Ameryki, o indianach Yamana, i o setkach zaginionych statków próbujących przepłynąć cieśninę Drake?a.Blok III, godz.: 17.00-19.40
* Żeglarze z bloków. Film opowiada o grupie czarnoskórych uczniów Greig City Academy ? państwowej szkoły w północnym Londynie, którzy dzięki unikalnemu programowi wychowawczemu stawiają swoje pierwsze kroki w żeglarstwie.


* Pośród fal. Ten film to historia miłości młodej dziewczyny zauroczonej jachtami i nieco starszym od niej żeglarzem. Opowieść o parze, która odrzuciła tradycyjnie pojmowaną definicję rodziny na rzecz życia na dalekich wodach. Jest to także opowieść o umiłowaniu wolności, i o cenie jaką czasem trzeba za nią płacić.

 

*** *** ***NIEDZIELA
Blok IV (dla dzieci), godz.: 10.00-11.50
* Pippi wśród piratów. Gdzieś na dalekich morzach południowych, straszny pirat Krwawy Swen napadł na statek kapitana Efraima Langstrumpfa. Splądrował go i zabrał, a biednego kapitana uwięził w wysokiej baszcie na jednej z wysp odległego Archipelagu. Głodny, bo dostawał tylko chleb i wodę, pisał listy do swojej córki i starym żeglarskim zwyczajem wrzucał do morza w butelce. List dotarł do adresata i zdecydowana na wszystko Pippi wraz ze swymi przyjaciółmi zorganizowała wyprawę ratunkową, której celem jest uwolnienie ojca z rąk okrutnych piratów. Rozpoczyna się długa i pełna przygód podróż.Blok V, godz.: 12.30-15.30
* Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird. To film opowiadający o rejsie wokół przylądka Horn z 1936 roku. Ponad 80-letni obecnie Warwick Tomkins, pomaga nam przeżyć podróż oczami 4-letniego chłopca, który okrywał w jej trakcie świat jakiego nigdy nie doświadczymy. Ta podróż zdeterminowała również całe dorosłe życie bohatera filmu.


* Żeglujące głowy. To filmowy eksperyment, obraz o żeglarstwie, morzu, i o ludziach, którzy na tym morzu się znaleźli. To ludzie bardzo różni ? młodzi, starzy, bardziej i mniej doświadczeni. Mają różne cele, motywacje i odczucia. Łączy ich jedno ? ?oderwani od lądu? odnajdują coś, czego prawdopodobnie nie są w stanie odnaleźć gdzie indziej.


* Architekt. Tytułowym tego filmu jest Ken Minor ? architekt, który zmienił się w szkutnika. Ken mieszka w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat prowadził bardzo dobrze prosperujące biuro projektowe, realizujące złożone projekty budowlane. Sam miał jednak bardzo proste marzenie ? zbudować własnymi rękoma jacht i popłynąć dookoła świata.


* Bezwzględny. Film pokazuje karierę żeglarską Alexa Thomsona i jego udział w ostatniej edycji regat Vendee Globe w 2016 roku.Jak co roku wstęp na poszczególne bloki filmowe był bezpłatny (za okazaniem wejściówek). 

 

JachtFilm

 

Baner Fundusze Europejskie
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Tytuł projektu: „Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych w Szczecinie – etap III”. Nr umowy o dofinansowanie RPZP.02.10.00-32-B025/17-00 z dnia 14.09.2018 roku.

NASI PARTNERZY

NASZE REALIZACJE

Logo Centrum Żeglarskie

Znajdziesz nas na:

Nawigacja

Zobacz także

Centrum Żeglarskie

ul. Przestrzenna 19

70-800 Szczecin

tel.: +48 91 460 08 44

Schronisko

tel.: +48 91 461 53 91

Bosman

tel.: +48 725 495 280

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

E-rekrutacja
Wolontariusze
Rekrutacja
Reprezentacja