Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

W 2017 r. Szczecin, po raz pierwszy w historii pełnił rolę miasta-gospodarza międzynarodowych ćwiczeń wojskowych BALTOPS, w których uczestniczyło ponad 40 okrętów wojennych z całego świata. Jednostki zawijały do portu w Szczecinie już od 31 maja i pozostały do 4 czerwca.Baltops2017 logo?? Bez wątpienia największą atrakcją dla mieszkańców była możliwość wejścia na pokłady okrętów polskiej Marynarki Wojennej cumujących przy Wałach Chrobrego.
Wizyty na pokładach były niesamowitym przeżyciem szczególnie dla najmłodszych i okazją do podejrzenia życia żołnierzy na statku czy też świetnym plenerem fotograficznym.

 

PL ORP Krakw823 Foto Arkadiusz Dwulatek 3

 


?? Oprócz tego szef sztabu 12. brygady zmechanizowanej ppłk Dariusz Wojtkowiak poinformował Urząd Miasta Szczecin o planowanym w dniach 2 i 3 czerwca w godz. od 12.00 do 20.00 pokazie sprzętu wojskowego na Łąsztowni (w pobliżu Trasy Zamkowej). Dzięki temu szczecinianie i turyści mogli zobaczyć:
- drużynę piechoty zmotoryzowanej wraz z wyposażeniem indywidualnym i zespołowym,
- sekcję strzelców wyborowych wraz z wyposażeniem
-  KTO Rosomak 30 mm ARMATA MK-44 BUSHMASTER,
- KTO Rosomak M-3,
- KTO Rosomak WEM (wóz ewakuacji medycznej),
- KTO Rosomak ?S?,
- KTO Rosomak WRT (wóz rozpoznania technicznego).

 

LV Virsaitis GOPR9005

 

?? W programie odbyły się także kancerty zespołów: Dair, Qftry, Stonehenge, Cafe Rico, Stary Szmugler i Atlantyda oraz nabożeństwo ekumeniczne na otwartej klapie wyładowczej okrętu typu LUBLIN zacumowanym przy nabrzeżu Pasażerskim.

 

Wydarzenie tej skali wymagało od miasta zaangażowania i wielotorowych, szeroko zakrojonych przygotowań.

1. Oficerowie łącznikowi
Szczecińskie Centrum Żeglarskie od wielu tygodni szkoli 57 oficerów łącznikowych, którzy zgłosili chęć wsparcia organizatorów podczas manewrów BALTOPS i pozytywnie przeszli procedurę rekrutacyjną. Ich zadaniem będzie kompleksowa opieka nad załogami podczas ich pobytu w naszym mieście. To od łączników zależy, z jakimi wspomnieniami załogi opuszczą Szczecin i czy dobrze zapamiętają nasze miasto. Wolontariusze stanowią ?twarz przedsięwzięcia? i budują wizerunek Szczecina, jako przyjaznego portu.

 

2. Tradycyjne powitania
Przedstawiciele Centrum Żeglarskiego i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ? zgodnie z praktykowanym w Szczecinie morskim ceremoniałem ? uroczyście powitali okręty na stacji pilotów przy ul. Światowida. Powitania polegały na wymianie sygnałów, odtworzeniu hymnów bander i pokłonie banderowym ? podniesieniu flag polskiej, EU/NATO i Szczecina. Taki ceremoniał coraz rzadziej praktykowany jest w portach na świecie, ale Szczecin z niego nie rezygnuje.\

 

3. Chebem i solą
18500 kajzerek, 4320 bochenków chleba i 3200 pączków ? tyle sztuk wypieków dostarczono podczas lądowej części ćwiczeń na pokłady goszczących w Szczecinie okrętów. Codzienna poranna dostawa pieczywa ? choć nie jest wymagana ? jest praktyką stosowaną w Szczecinie, także podczas finałów regat The Tall Ships Races. Organizatorzy dokładają starań, by załogi dobrze zapamiętały pobyt w mieście. Wpływ na to mają zapewne takie drobiazgi jak świeże pieczywo dostarczane bezpośrednio na pokład. Tym bardziej, że polski chleb ? zgodnie z tradycją ? uznawany jest za symbol szczęścia, dostatku i gościnności.

 

4. Odkrywamy Szczecin

Szczecin ? jako dobry gospodarz ? zaprosił żołnierzy marynarek wojennych z całego świata do zwiedzania i zobaczenia tego, co jest w naszym mieście najlepsze. Dlatego też chętne załogi odwiedziły m.in. Centrum Dialogu Przełomy czy szczecińską Filharmonię. W programie aktywności dla załóg przewidziano także wycieczki autokarowe, zwiedzanie schronu przy dworcu PKP czy zajęcia sportowe. Prócz tego, żołnierze podczas wizyty w Szczecinie, mogli za darmo poruszać się komunikacją miejską.

 

Dodatkowo Żegluga Szczecińska zaprosiła do współpracy gastronomików, którzy utworzyli dwie niewielkie strefy po dwóch stronach Odry. Tym samym podczas wydarzenia można było skorzystać z oferty wystawców i kupić jedzenie i napoje.

Centrum Żeglarskie dbało z kolei o ochronę, rozstawienie barierek przy nabrzeżach, podstawienie dodatkowych przenośnych toalet i kontenerów na śmieci

 

O BALTOPS

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej, obrony przed atakami okrętów nawodnych z udziałem środków powietrznych oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca i zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa-gospodarza.

 

ORP Gniezno822 Foto Marcin Purman 8

 

W tym roku, w ćwiczeniu wezmą udział: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Wielka Brytania, Szwecja i USA (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 - SNMCMG-1). Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty piąty. Zasadnicze siły okrętowe RP wydzielone do ćwiczenia stanowi pięć trałowców bazowych (ORP Dąbie, ORP Mielno, ORP Wicko, ORP Mamry, ORP Wdzydze) oraz dwa okręty transportowo-minowe (ORP Gniezno, ORP Kraków). Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych
w Ustce. Część portowa ćwiczenia zaplanowana jest w dniach 1 ? 3 czerwca w Szczecinie.

 

NL Vlaardingen Makkum Detonatie Mijn

 

 

 

 

Baner Fundusze Europejskie
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Tytuł projektu: „Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych w Szczecinie – etap III”. Nr umowy o dofinansowanie RPZP.02.10.00-32-B025/17-00 z dnia 14.09.2018 roku.

NASI PARTNERZY

NASZE REALIZACJE

Logo Centrum Żeglarskie

Nawigacja

Zobacz także

Centrum Żeglarskie

ul. Przestrzenna 19

70-800 Szczecin

tel.: +48 91 460 08 44

Schronisko

tel.: +48 91 461 53 91

Bosman

tel.: +48 725 495 280

© 2025 Centrum Żeglarskie